Międzyzdroje i okolice

Międzyzdroje to przepiękny i urokliwy nadbałtycki kurort, otoczony gęstymi lasami puszczy Wolińskiego Parku Narodowego. Położony na styku szerokich piaszczystych plaż i urwistych, najwyższych w Polsce klifów, nigdy nie nudzi turystów, którzy chętnie tu wracają w kolejnych latach. To jedyne takie miejsce, gdzie wysokie klifowe brzegi morza sąsiadują z przepięknymi szerokimi plażami ze złocistożółtym piaskiem, którego mogą nam pozazdrościć największe światowe nadmorskie kurorty.

Międzyzdroje

Międzyzdroje swoje początki datują na wiek XII-XIII, kiedy to przy trakcie handlowym biegnącym przez Uznam, Wolin do Kamienia Pomorskiego stanęła karczma obsługująca podróżnych. Pierwotna nazwa Misdroie została zapisana w XV-wiecznym akcie darowizny księcia Bogusława I na rzecz katedry w Kamieniu Pomorskim.

Dzieje Międzyzdrojów, tak jak okolicznych terenów były burzliwe. Z rąk Gryfitów, przechodziło kolejno pod panowanie miedzy innymi Duńczyków, władali nimi margrabiowie brandenburscy książęta pomorscy, Szwedzi, Prusacy i Niemcy. Jeszcze do połowy XIX w. Międzyzdroje były tylko małą wioską rybacką. Pierwsze istotne zmiany nastąpiły dopiero w 1832-35 roku, kiedy to powstały pierwsze obiekty kąpieliskowe. Na przełomie XIX-XX w. Międzyzdroje były już modnym kurortem z hotelami, pensjonatami i turystycznymi willami, ze znaną do dziś promenadą, Parkiem Zdrojowym i solankami. W lipcu 1895 roku, na rozpoczęcie sezonu letniego, hucznie oddano do użytku drewniane molo o gigantycznej na ówczesne czasy długości 300m. Od tego czasu trwa nieustanny rozwój kurortu z przerwą na okres II wojenny światowej, kiedy to na terenie wyspy Wolin powstały liczne instalacje wojskowe, m.in. koło wsi Lubin wyrzutnie bomb latających V1, a w pobliżu wsi Wicko poligon doświadczalny dla wyrzutni działa wielokomorowego V3, z którego Niemcy mieli ostrzeliwać Londyn.

Na początku maja 1945r. po ciężkich bitwach i licznych próbach odbicia, wojska radzieckie wyzwoliły wyspę Wolin, a wraz z nim Międzyzdroje, które mimo intensywnych działań wojennych zachowały się bez większych zniszczeń. W 1947r. Międzyzdroje uzyskały prawa miejskie i od tej pory rozwijają się już jako polski nadmorski kurort.

Międzyzdroje nazywane "Perłą Bałtyku" to: szerokie, piaszczyste plaże usytuowane tuż u podnóża wysokiego brzegu klifowego, czyste morze, wspaniały łagodny mikroklimat o właściwościach leczniczych, molo oraz piękna nadmorska promenada, rozsławiona przez liczne gwiazdy kina polskiego, które ulubiły sobie to miejsce. Wszystko to tworzy wyjątkowy klimat  i wyróżnia Międzyzdroje spośród innych miejscowości sprawiając, że oferty noclegów w Międzyzdrojach z Meteora są jednymi z najchętniej wybieranych w sezonie wakacyjnym.
W Międzyzdrojach nie zaznasz nudy, każdy znajdzie tu coś dla siebie, tak typowy letnik-turysta, jak i miłośnik sportów wodnych. Wyjątkowe położenie i ukształtowanie terenu sprawiają, że okoliczne wody są doskonałym terenem do uprawiania sportów wodnych. Aktywnie wypoczywający mogą swobodnie żeglować, uprawiać surfing i windsurfing, pływać nartach, deskach i skuterach wodnych lub wybrać się na jedną z organizowanych przez tutejsze biura turystyczne  wycieczek autokarowych czy promowych do Niemiec (Berlina, Hansa Parku, Heide  Parku, na Rugię czy też nadbałtyckich kurortów Ahlbeck, Heringsdorf) i  Skandynawii ( Borholm, Kopenhaga ).

Na miłośników spacerów czekają liczne ścieżki spacerowe i szlaki turystyczne Wolińskiego Parku, gdzie znajduje się również Rezerwat Żubrów z pokazową zagrodą i liczne punkty widokowe (Kawcza Góra, Wzgórze Gosań i inne). Piękne krajobrazy i dzika przyroda gwarantują moc niezapomnianych wrażeń i odpoczynek dla wszystkich, którzy zdecydują się tu przyjechać.
Bliskie sąsiedztwo morza i plaży z pewnością zachęca do korzystania z tych atrakcji, jednak mało kto wie, iż nasze miasteczko ma bardzo ciekawą historię, którą warto poznać osobiście.

Np. podczas II Wojny Światowej był to jeden z najważniejszych obszarów, kluczowy dla rozwoju Niemieckiej armii. Projekty, nad którymi pracowano w tych rejonach mogły dosłownie zmienić losy świata! Nie chcemy zabierać Państwu przyjemności odkrywania tych ciekawostek, lecz zachęcić do rodzinnego ich poznawania. W związku z tym przygotowaliśmy krótką listę najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić .

Ciekawe miejsca i atrakcje Międzyzdrojów i okolic :

Jezioro Turkusowe

  Jezioro Turkusowe koło Międzyzdrojów  Pozostałość dawnej kopalni kredy działającej do lat 40 XX wieku. W czasach niemieckich znajdowało się wyrobisko kopalni kredy, pracującej na potrzeby dużej cementowni Quistropa w pobliskim Lubinie. W jeziorze występuje zjawisko krasowe, polegające na rozpuszczaniu wapiennych skał przez wody powierzchniowe i podziemne. Na południowym wysokim brzegu jeziora wznosi się Piaskowa Góra, to punkt widokowy na jezioro, Wapnicę i Pagórki Lubińsko- Wapnickie.

Wapnica

 Wapnica i Jezioro Turkusowe     Marina w Wapnicy - Wicko Wielkie

Wapnica (z niem. Kalkofen) to niewielka wioska położona na wyspie Wolin, pomiędzy malowniczymi Pagórkami Lubińsko-Wapnickimi, mijamy ją po lewej stronie w drodze z Międzyzdrojów do Lubina. Warto się tu zatrzymać i odwiedzić, leżące na południowym skraju Wicka, Jezioro Turkusowe, powstałe na skutek zatapiania wyrobiska dawnej kopali kredy, od której wody jeziora nabrały charakterystycznego koloru. Na zachód od Wapnicy piękne jezioro Wicko Wielkie, z nową mariną dla amatrów żeglarstwa i sportów wodnych (Marina Wapnica). Jezioro Wicko łączy się bezpośrednio z Zalewem Szczecińskim, można tu dopłynać tak ze Szczecina, jak i bezpośrednio z Bałtyku.

Wapnica - 5,5 km od Międzyzdrojów

 Widok z lotu ptaka z nad Lubina na Zalew Szczeciński     Z lotu ptaka rozlewiska Wicko Wielkie i Zalew Szczeciński

            

Lubin

 Lubin z lotu ptaka      Lubin z lotu ptaka

Lubin (z niem. Lebbin) należy do grona najwcześniej wymienianych, w źródłach pisanych, pomorskich osad. Średniowieczny gród obronny w okresie X-XIIw. wraz z latarnią umiejscowioną nad malowniczym klifem, stanowił punkt orientacyjny dla statków płynących Świną i Zalewem Szczecińskim. Obecnie jest tu urokliwy punkt widokowy na Zalew Szczeciński oraz wsteczną deltę Świny z archipelagiem ponad 44 wysp i wysepek. Istnieje tam możliwość wybicia pamiątkowej monety - arabskiej dirhamy. Na terenie Lubina odnaleziono szczątki osady kultury łużyckiej datowane na VIII w. p.n.e.

Lubin-7 km od Międzyzdrojów

Kawcza Góra

Punkt widokowy na Zatokę Pomorską (61 m.n.p.m) w otoczeniu starodrzewu bukowo-sosnowego.

Znajduje się tam także kamienny obelisk poświęcony Światowemu Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na jej szczycie ustawiono dwa głazy upamiętniające zjazdy leśników: Zjazd Leśników Niemieckich z 1892 r. i Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego z 1992r. Od lipca 2013 znajduje się tam zejście na plaże liczące 287 stopni.

Kierunek na Kołobrzeg (za bazą rybacką)

Wzgórze Gosań

Nie wszyscy wiedzą, że w okolicy Międzyzdrojów mamy pas najwyższych klifów na naszym wybrzeżu. Ukoronowaniem ich jest malowniecze Wzgórze Gosań wznoszącie się na wysokość 93m ponad wąską i kamienistą w tym miejscu plażę. Od Rezydencji 5 Dębów, pod Wzgórze Gosań, można się wybrać na 4,5km spacer plażą, co w zależności od tempa może zająć ok.50 min. Z plaży niestety nie można się wspiąć na szczyt klifu. Żeby się dostać na szczyt Wgórza Gosań, trzeba się wybrać na wycieczkę wzdłóż krajowej 102, to ok. 5,5km od Rezydencji 5 Dębów. Wycieczka spacerem, to ok. 1h15min. Można też się tam wybrać rowerem, lub samochodzem, który można zostawić na parkingu przy wejściu na Gosań. Na szczyt, prowadzi malownicza czterystumetrowa ścieżka pośród pięknych i potężnych buków. Wejście na klif jest bezpieczne, jego krawędź zabezpieczona jest barierką. Strudzeni wycieczką mogą na szczycie odpocząć na ławeczce pod wiatą. Poza piękną panoramą Bałtyku, na Wzgórzu zobaczymy betonowe konstrukcje wieży obserwacyjnej, bedącej pozostałością po niemieckiej artylerii przybrzeżnej.

Kierunek na Kołobrzeg, za Kawczą Górą

Wrak betonowca "Karl Finsterwalde"

Idąc plażą, ok. 2 km od Wzgórza Gosań, możemy zobaczyć wrak betonowca Karl Finsterwalde. Zatopiony jest on ok. 400m od plaży. W zależności od stanu morza, możemy zobaczyć większą lub mniejszą część jego kadłuba wystającą ponad lustro wody. Normalnie wystaje na ok. 0,5m, ale przy dłużej trwających południowych wiatrach, gdy morze się cofa, widać go więcej.  Miejsce jego zatopienia zaznaczone jest znakiem żeglugowym w postaci żółtej boi z tyczką na której szczycie umieszcone są dwa trójkąty.
"Karl Finsterwalde", był betonowym tankowcem wożącym w czasie wojny benzynę, z fabryki benzyny syntetycznej w Policach, do Świnoujścia. Armatorem jego był  Lubberl & Reedere. 12 marca 1945r. został zatopiony podczas amerykańskiego nalotu na port w Świnoujściu (daw. Swinemünde). W obecne miejsce został przeholowany w latach sześćdziesiatych, w ramach udrażniania portu w Świnoujściu.

Znacznie lepiej zachowaną bliźniaczą jednostkę, "Ulrich Finsterwalder", można oglądać na jeziorze Dąbie w okolicach ujścia Iny. Można tam się wybrać np. motorówką lub pod żaglami. Daje się do niego przycumować i wspiąć na kadłub wystający kilka metrów ponad wodę.

Kierunek na Kołobrzeg, ok. 2km za Wzgórzem Gosań

Wzgórza St. Kozierowskiego

Nazwa pochodzi od nazwiska polskiego uczonego. Wzgórza polodowcowe, które okalają miasto od południowego wschodu, biegną w stronę Wapnicy i Lubina aż do Zalewu.

Panorama Rezydencja 5 Dębów Międzyzdroje

Molo Miedzyzdroje

Plaża i molo w Międzyzdrojach 

Pierwsze drewniane molo wybudowano już w 1884 i oddano do użytku rok później, 1 lipca 1885 roku. Podczas I wojny światowej Niemcy z obawy przed desantem rosyjskim wysadzili je, a odbudowane spłonęło w 1961 roku. W 1985 sztorm spowodował, że runęło ono do morza. Pierwsze etap odbudowy sfinansowały władze Międzyzdrojów, a drugą spółka Adler Schiffe. Otwarcie nastąpiło w 2004 roku, obecnie długość wynosi 395 metrów i jest to najdłuższe żelbetowe molo w Polsce.

Muzeum- Poligon Broni V-3

Jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3 z okresu II wojny światowej. Mianem V-3 opatrzono niemiecki projekt działa wielokomorowego o przewidywanym zasięgu 160 km, przeznaczonego do ostrzeliwania Londynu. Zainteresował się nią sam iracki dyktator Saddam Hussejn. Ekspozycja mieści się w bunkrze gdzie składowano pociski, w pobliż u pozostałości stanowisk ogniowych broni V-3.

Międzyzdroje-Zalesie (kierunek Lubin)

Oceanarium

Wejście do wnętrza Oceanarium to fascynująca wyprawa w głąb mórz. Można podziwiać około 20 zbiorników z bogatą florą i fauną.

Promenada Gwiazd 4 Międzyzdroje

Planetarium

Umieszczone jest na 7 metrowej kopule. Cyfrowy projektor wyświetla trójwymiarowe obrazy z kosmosu. Planetarium mieści około 54 widzów. Jest to jeden z nowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Dostępne jest kilka wersji repertuaru od lodowych krain czy granic układu słonecznego po cuda wszechświata.

Wolinski Park Narodowy

Zagroda Pokazowa Żubrów

Polski Park Narodowy o powierzchni około 10 937 ha. Zagroda Pokazowa Żubrów usytuowana jest przy zielonym szlaku turystycznym - z centrum Międzyzdrojów jest do niej 1,5 km (30 minut spaceru). Utworzono ją w 1976 roku jako obiekt edukacyjny parku.

Ul. Niepodległości 3a Międzyzdroje

Wolin

To miejsce, które warto odwiedzić bedąc w Międzyzdrojach. Początki Wolina datuje się na VII w. i jest to jeden z najstarszych grodów pomorskich. Wśród wielu zabytków najbardziej wyróżnia się bryła średniowiecznego kościoła pw. św. Mikołaja, oraz trzykodygnacyjny holenderski wiatrak z XIX w. Ciekawe i cenne zbiory odkryte przez archeologów można oglądać w Muzeum Regionalnym. Na terenach pradawnych cmentarzysk zostały założone rezerwaty archeologiczne, dlatego warto się wybrać na Wzgórze Wisielców i Młynówkę. Wyspa Ostrów Recławski to miejsce gdzie mieści się skansen „Centrum Słowian i Wikingów”, odbywają się tam warsztaty archeologiczne, jest możliwość zapoznania się z rzemiosłem z minionej epoki i rekonstrukcją średniowiecznego Wolina. W sierpniu odbywa się również tutaj Festwial Słowian i Wikingów, jedna z największych i najpopularniejszych historycznych imprez plenerowych w Europie.

Port jachtowy w Wolinie usytuowany jest przy cieśninie Dziwna, która łączy Zalew Szczeciński z Zalewem Kamieńskim, oraz Bałtykiem. Basen może pomieścić około 30 niewielkich jednostek, a nabrzeże jest wyposażone w przyłącza wodne i energetyczne. Żeglarze przypływający do Wolina mogą również cumować przy nabrzeżach postojowych takich jak przy moście, czy nieczynnym elewatorze zbożowym, oraz przy nabrzeżach lokalnych klubów żeglarskich. Ruch jachtów przez Wolin związany jest z koniecznością pokonania trzech mostów łączących brzegi Dziwny, obrotowego, drogowego (obwodnica S3), którego wysokość lustra wody przy jej średnim stanie wynosi ok. 12,5 m, oraz kolejowego, którego wysokość wynosi ok. 12m. Do portu mogą wejść jednostki o maksymalnym zanurzeniu 2m.

 
facebook